Ha egész évben nem is törődtünk a népi hagyománnyal, december végén biztos betartunk néhányat a szokásos babonák közül. Nézzük, melyek a legismertebb népi hagyományok szilveszterrel és az újévvel kapcsolatban.
Habár „csak" néhány száz éve búcsúztatjuk december végén az óévet, a szilveszter mégis a legek ünnepe. A legzajosabb, a legnyitottabb, a legvidámabb napja ez az évnek, és ehhez a dátumhoz kötődik a legtöbb babona is.
Szerelem
· Persze már az idők kezdetén is roppantul izgatta az embereket a szerelem. Főleg a lányok agyaltak ki sok praktikát, hogy megtudják jövendőbelijük nevét vagy kilétét.
· Az óév és az újév éjjelén házilag gyúrt gombócokba belegyúrták a lányok a kiszemelt férfiúk neveit, s amelyik gombóc elsőként jött fel a víz felszínére, az abban található férfi volt a szerencsés választott.
· Sok helyen a lányok ólmot olvasztottak, majd hideg vízbe csepegtetve azt lesték, milyen betűt formáz a vízbe cseppenő fém, így megtudhatták a leendő férj nevének kezdőbetűjét.
· A lányok férfinadrágot tettek a párnájuk alá, s ekkor megálmodták, ki lesz a párjuk.
Időjóslás
· Ha az újév első napján süt a nap, akkor a hiedelmek szerint egész évben szép időre lehet számítani. Ha csillagos az ég, akkor rövid lesz a tél.
· 12 gerezd fokhagymába sót kellett tenni, s amelyik gerezd reggelre nedves lett, akkor az annak megfelelő hónapban esős vagy éppen havas idő várható, sok csapadékra lehet számítani.
· Ha újév éjjelén piros a hajnal, akkor szeles lesz az esztendő.
Étkezések
· Sok helyen a szemes termésekből és a hüvelyesekből készült ételeknek volt nagy jelentősége, mivel ezek a pénz bőségét jelentik. Például aki lencsét eszik, annak az év során soha nem ürül ki a pénztárcája.
· Sok háznál mandulaszemet vagy más apróságot főztek a lencsefőzelékbe, és az a lány, aki ezt megtalálta, a babona szerint férjhez ment a következő esztendőben.
· A hiedelmek szerint a malac befelé túr, így a szerencsét nem ki a házból, hanem be a házba túrja. Jót jelent emiatt ilyenkor sertéshúst fogyasztani. A szárnyasok viszont nem ajánlottak, mivel ezek a madarak kifelé kaparnak a házból, így ez nem hoznak szerencsét.
· Úgy tartják, hogy a hallal elúszik az ember szerencséje, ezért ezt sem szabad fogyasztani ilyenkor.
· Fő a mértékletesség, mivel ha nem falunk fel mindent szilveszterkor, akkor az új esztendőben sem fogunk hiányt szenvedni.
· A gazdagságot többféle rétessel lehet hosszúra nyújtani.
· Régi szokás az egész kenyér megszegése is, hogy mindig legyen a családnak kenyere.
· Szokás volt kora reggel friss vízben mosakodni, hogy egészségesek maradjanak. Aki reggel a kútról elsőnek mert vizet, "elvitte az aranyvizet", és egész évben szerencsés volt.
Újévi szokások
· Ha újév első napján az első látogató asszony vagy lány, az bizony szerencsétlenséget jelent, viszont ha férfi csenget be elsőnek azon a napon, az szerencsét idéz elő.
· Az újév napján végzett cselekvések egész évben ismétlődni fognak. Ezért is igyekeztek az emberek ezekben a napokban kellemesen tölteni az időt.
És végezetül: honnan ered a durrogtatás, a tűzijáték és a trombitaszó? A nagy zajkeltéssel egyesek szerint el lehet üldözni a gonosz és rossz szellemeket, valamint az óévet, és egy igen egyszerű magyarázat szerint ez csupán a jókedv és a vidámság jele.
Te betartod valamelyik népi szokást? Melyik az?